Best Buy Porter-Cable PC180DK-2 18-Volt NiCd Drill/Driver Kit Online
Porter-Cable PC180DK-2 18-Volt NiCd Drill/Driver Kit
you looking for low priced Porter-Cable PC180DK-2 18-Volt NiCd Drill/Driver Kit?
Now the prices down even more urgent look at all the other check prices before the end of time.
The Porter-Cable 18V drill/driver kit includes a high-torque motor and gear box and generates 440 in. lb. of maximum torque for tough applications. A 1/2-inch metal single sleeve chuck offers excellent bit retention and durability and a 2 position gear box offers flexibility for high speed drilling and driving and low speed for high torque applications. The 32 position clutch with micro adjust torque is great for driving various size screws. It includes 2 (model No. PC18B) batteries, charger, double ended screwdriving bit, and kit box and comes with a 3 year warranty.
  • High torque motor and gearbox
  • 1/2-inch metal single sleeve chuck
  • 2 speed gear box (0-to-350 RPM and 0-to-1,400 RPM)
  • Generates 440 in-lbs of max torque for tough applications
  • Included two PC18B NiCd batteries, NiCd fast charger, double ended bit tip, kit box
At a Glance
PC180DK-2 18-Volt NiCd Drill/Driver
At a Glance:
  • Specifications: 18 volts, 1/2-inch chuck size, 32 clutch settings
  • High-performance motor, 2-speed gearbox
  • 440 inch-pounds max torque, 0-350/0-1,400 rpms
  • Durable all-metal single-sleeve 1/2-inch chuck
  • Integrated LED work light for working in darker conditions
Porter-Cable PC180DK-2 NiCd drill/driver
Power and Performance
A Host of Helpful Features
Dimensions and Warranty
About Porter-Cable
What's in the Box
One Porter-Cable PC180DK-2 18-volt NiCd drill/driver, two PC18B 18V NiCd batteries, a PCMVC 18V NiCd 1 hour charger, side handle, double-ended screwdriving bit, kit box.